مطالب جدید

متاسفانه با خبر شدیم استاد لطفی که  مدتی بود با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می کرد، بامداد امروز  جمعه 12 اردیبهشت‌ماه در سن 68 سالگی و در بیمارستان پارس دار فانی را وداع گفت.

محمدرضا لطفی، در سال ۱۳۲۵ در گرگان زاده شد، تحصیلات عمومی خود را در همان شهر گذراند، در سر آغاز جوانی به تهران آمد و نخست در هنرستان شبانه موسیقی به فراگیری نواختن تار پرداخت. او از استادان خود در هنرستان، علی اکبر شهنازی و حبیب‌آلله صالحی ردیف آقا حسینقلی را آموخت و از سوی دیگر با مبانی موسیقی علمی و نظرات موسیقیدانان نوآور آشنا شد.

استاد حسین صبا  ستاره ای که زود خاموش شد (۱۳۰۳ -۱۳۳۹)

وی اولین استاد سنتور هنرستان موسیقی ملی بود  سنتورنوازی را نزد حبیب سماعی فرا گرفت و سپس به محضر ابوالحسن صبا رسید و نت خوانی و سنتور نوازی و پیانو را نزد این استاد تکمیل کرد. از شاگردان شاخص او خانم ارفع اطرایی است که خود صاحب تألیفاتی چند است. حسین صبا در جوانی وفات یافت و در مقبرۀ ظهیرالدوله به خاک سپرده شد. وی تألیفاتی در زمینۀ موسیقی دارد که از آن جمله هستند: "آموزش سنتور"؛ بخش دوم "کتاب شور" ، شامل آهنگ های ابوعطا ، افشاری ، بیات ترک ، دشتی و نوا؛ بخش سوم "کتاب شور" ، شامل آهنگ های همایون ، اصفهان ، ماهور و چهارگاه.

از حسین صبا نوارهای زیادی ضبط نشده است تنها  در آلبومی به نام صد سال سنتور، قطعه‌ای در دستگاه سه گاه از وی منتشر گردیده  تا  جامعه موسیقی ایران برای اولین بار صدای سنتور حسین صبا را بشنود  البته این قطعه  در دوره بیماری ایشان نواخته  شده است.

 اما  به تازگی  در کشورهندوستان  آلبومی با نام   music from iran منتشر گردیده  که در آن تکنوازی از استاد حسین صبا  در  دستگاه شور ضبط شده به سال 1955 موجود می باشد ،

این قطعه در سفر ناشر آلبوم به ایران ضبط گردیده است .این آلبوم به تازگی به دست  علاقه مندان به موسیقی اصیل ایران رسیده است

این قطعه را بشنوید (انتشار برای بار نخست )

 توضیحات بیشتر در ادامه مطلب

 

 

مرتضی نی‌داوود (۱۲۷۹ خورشیدی در تهران - ۲ مرداد سال ۱۳۶۹) از نوازندگان برجسته ایرانی بود.

در کودکی استعداد موسیقی وی آشکار شد و پدرش «بالا خان» که خود اهل موسیقی بوده و با تار و تنبک آشنایی داشت، او را به درس آقا حسینقلی استاد تار برد.

مرتضی خان دو سال نزد آقا حسینقلی و سه سال نزد شاگر برجسته او درویش خان ردیف موسیقی و تار نوازی را آموخت و موفق به دریافت نشان «تبرزین طلایی»، که به شاگردان ممتاز داده می‌شد، گردید. در اوایل بیست سالگی اقدام به تأسیس کلاسی برای تدریس تار و ردیف موسیقی ایرانی نمود که بعدها پس از مرگ نابهنگام استاد درویش خان ادامه آموزش شاگردان استادش را نیز برعهده گرفت.

تصنیف مرغ سحر یکی از ساخته های ماندگار ایشان می باشد که بارها توسط هنرمندان زیادی بازخوانی و با جواب آوازهای متفاوتی  از  نوازندگان ساز اجرا گردیده است

 بشنوید : اجرای مرغ سحر با صدای زنده یاد، قمر الملوک وزیری .(این قطعه منبع اصلی نت مرغ سحر می باشد   )

گفته  می شود نوازنده تار در این قطعه  شخص استاد نی داوود می باشد. که مورد تایید برخی از اساتید  نیست  .

برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

 

مرتضی نی داوود  در ۲ مرداد سال ۱۳۶۹ در سن نود سالگی در امریکا درگذشت. در همین سال استاد محمدرضا شجریان تصنیف مرغ سحر را به یاد ایشان در کنسرت سروچمان اجرا کردند.

برای مشاهده این ویدئو به بخش صوت و تصویر مراجعه فرمایید .

معرفی دقیقتر استاد و تصنیف مرغ سحر در ادامه مطلب

 

دکتر داریوش صفوت (۷ آذر ۱۳۰۷، شیراز - ۲۷ فروردین ۱۳۹۲، کرج) از اساتید موسیقی سنتی ایرانی بود. وی نوازنده سنتور و سه‌تار و از شاگردان حبیب سماعی، ابوالحسن صبا و حاج آقا محمد ایرانی مجرد بوده‌است. او از جمله بنیان‌گذاران مرکز حفظ و اشاعه موسیقی در سال ۱۳۴۷ است. او ده دقيقهٔ بامداد روز سه‌شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۲ در تهران و در منزل شخصی دنيا را ترک كرد. پیکر وی در آرامستان بهشت سكينه به خاک سپرده شد.

برای تماشای تکنوازی ایشان با ساز سه تار به بخش صوت وتصویر مراجعه کنید

وی تعلیم سه‌تار را نزد پدر (علی‌اصغر صفوت) آغاز کرد و به دلیل حشر و نشر پدرش با اهالی هنر، از جمله حبیب سماعی در ۱۶ سالگی (سال ۱۳۲۳) نزد وی رفت و سنتور را نزدش آموخت. از سال ۱۳۲۶ تا سال ۱۳۳۶ به تکمیل نوازندگی سه‌تار و سنتور نزد ابوالحسن صبا اقدام نمود به نحوی که بعدها صبا در جایی از وی به عنوان یکی از بهترین شاگردان خود یاد کرد که درکی دقیق و ظریف از موسیقی ایرانی دارند. در سال ۱۳۳۲ به اخذ درجه لیسانس حقوق از دانشکده حقوق دانشگاه تهران نائل آمد. در اواخر سال ۱۳۳۹ برای تدریس در مرکز مطالعات موسیقی شرقی در انستیتو موسیقی‌شناسی سوربن به فرانسه رفت. در اولین بازگشتش به ایران در سال ۱۳۴۲، ازدواج نمود و برای تکمیل تحصیلات و تحقیقاتش مجدداً به فرانسه بازگشت. در سال ۱۳۴۴ از دانشکده حقوق دانشگاه پاریس، دکترا در حقوق بین‌الملل گرفت و در همین سال به ایران بازگشت  و از سال ۱۳۴۴ تا ۱۳۴۸ به تحقیق در ردیف موسیقی سنتی ایران و تکمیل سه‌تار در محضر حاج آقا محمد ایرانی مجرد اشتغال ورزید.

 

استاد احمد ابراهیمی استاد آواز ایرانی  4 تیرماه 92 در سن 87 سالگی، در بیمارستان فرمانیه تهران درگذشت.

احمد ابراهیمی در سال 1305 در اورامانات کردستان متولد شد.ابراهیمی بیش از دوازده سال نداشت که به تهران نقل مکان کرد.در سال 1327 با توجه به صدای خوشی که داشت با استادان بزرگ موسیقی ایران نظیر ابوالحسن صبا، مرتضی محجوبی، حسین تهرانی، غلامحسین بنان، ادیب خوانساری آشنا شد و از محضر همگی این بزرگان موسیقی ایران بهره‌مند شد.

فریدون حافظی، آهنگساز و نوازنده چیره دست تار وسه تار، شامگاه 16 خرداد 92 به علت بیماری قلبی و کلیوی در سن 87 سالگی در تهران، در گذشت

 حافظی پیشینه‌ای ۵۰ ساله در آموزش تار و سه‌تار داشت. خوش‌صداترین تار ساخته‌شده توسط استاد یحیی تارساز ،به رسم هدیه از سوی استاد موسی معروفی در اختیار ایشان قرار داده شده بود. او پس از مرتضی نی داوود و عبدالحسین شهنازی یکی از سه تک‌نوازی است که به رادیو راه یافت. از مشهور ترین آثار وی می توان "رقص گیسو" را نام برد که با صدای زنده‌یاد دلکش جاودانه شده است.

این تصنیف را بشنوید

آواز:میر ناصر شریفی

دانلود نت این تصنیف در ادامه مطلب

برای مشاهده اجرای تصویری استاد حافظی به بخش صوت و تصویر مراجه فرمایید.

 

استاد جلیل شهناز نوازنده پیشکسوت موسیقی و نوازنده تار در سن 92 سالگی دار فانی را وداع گفت.
 جلیل شهناز پس از یک دوره بیماری صبح  دوشنبه 27 خردادماه در بیمارستان آراد درگذشت.
استاد شهناز در سال ۱۳۰۰ در  اصفهان به دنیا آمد. تقریباً همه اعضای خانواده وی با موسیقی آشنایی داشتند و در رشته‌های مختلف هنر از جمله تار، سه‌تار، سنتور و کمانچه مقام استادی رسید.