مطالب جدید

 

روزنامه آفتاب يزد، شماره 2301 به تاريخ 7/12/86، صفحه 7 (مقالات)


گفت و گو با رضا ژاله سازنده سازهاي ابداعي سازهاي پرونده دار


پيرمرد در يك زيرزمين 8 متر مربعي با عشق و علاقه فراوان از كارش تعريف مي كند. تقريباً همه رفتارش با ديگران متفاوت است. به چوب، به طبيعت، به هم نوع و به زندگي جور ديگري نگاه مي كند. حتي نحوه صدا زدن فرزندانش براي اينكه به زيرزمين خانه بيايند و كاري برايش انجام دهند با سايرين فرق مي كند. علي رغم وجود تلفن و ديگر امكانات ارتباطي جديد با استفاده از ريتم هايي خاص براي هر نفر با ضربه زدن ليوان چايي به ستون فلزي ساختمان كه صدايش در طبقه بالابه راحتي دريافت مي شود، تعيين مي كند كه كداميك از فرزندانش بيايند. دو پسر دارد كه با دو ريتم مختلف مي تواند يكي را احضار كند. براي دخترانش البته از دو ريتم متفاوت و كمي پيچيده بهره مي گيرد!

 

گفت‌وگو با «رضا ژاله» سازساز پيشكسوت
مردم هنرمند را انتخاب مي‌كنند
هومن ظريف

تاريخ خبر: سه شنبه 26بهمن 1389-11ربیع الاول1432 -15فوریه 2011- شماره 24970


«رضا ژاله» در عرصه موسيقي كشور براي آناني كه دستي به ساز دارند، ناآشنا نيست. او تا هنگام انجام گرفتن اين گفت‌وگو 1215 ساز ساخته است كه همگي داراي شناسنامه در محضر استاد هستند. تار، سه‌تار، سنتور، قيچك، كمانچه، عود، رباب و به صورت مشترك و تنبك، از جمله آثار ملموس و طرب‌انگيز اوست. علاوه بر اينها، ژاله تاكنون چندين ساز ابداعي را در جريان طبع‌آزمايي خويش تقديم جامعه هنري كرده است. ژاله، دل‌گشا، دل‌آويز كه شبيه دلفين است، نغمه، دل‌انگيز، نسيم، هما و دل‌نواز، از جمله‌ سازهاي بديع اوست.

 

مردان موسیقی سنتی و نوین ایران (جلد چهارم)

نویسنده : نصیری‌فر - حبیب‌الله

عکاس : منصوری - پریوشگلشن‌ابراهیمی - محمدعلیسهراب‌زاده - احمدقلیاسفندیاری - محمودخادم - علیخدایار - امیرمسعود
محل نشر : تهران
تاریخ نشر : ۱۳۸۳/۱۰/۰۹
رده دیویی : ۷۸۹.۰۹۲۲
قطع : وزیری

 

استاد محمد رضا ايلدار ژاله در سال 1326 در مشكين شهر بدنيا آمد. پس از بازنشسته شدن پدر نظامي‌اش به همراه خانواده به تهران مهاجرت كرد. از سال 1357 كه كارگاه سازسازي خود را افتتاح كرده، تاكنون بيش از هزار ساز ساخته و چندين ساز ابداع كرده‌است. در اولين آشنايي در مي‌يابيد كه در اين مدت تنها به تعمير و ساختن ساز مشغول نبوده بلكه بيش از آن به ساختن شخصيت و ارتقاي معنوي خود كوشيده‌است.

 

 

یکی از استادان سازنده آلات موسیقی ایرانی، استاد ژاله است که به بیان شرح احوال و زندگینامه هنری خود می پردازد :
من محمد رضا ایلدار ژاله هستم متولد 17/3/1326. فعالیت رسمی خود را از سال 1357 در رشته ساز سازی شروع کردم. قبل از آن نیز با چوب کارکرده بودم. پدرم مخالف ساز و سازسازی بود برعکس مادر و برادرهایم مرا برای ورود به این عرصه تشویق می کردند.

محمد‌رضا ژاله، سازنده پرسابقه ساز در ایران از جمله با محمدرضا شجریان همکاری دارد و سازهایی جدید چون "دل‌گشا" و "دل‌آویز" را طراحی کرده است او در گفت‌وگو با دویچه وله از مشکلات ساختن ساز در ایران می‌گوید